Staff Details 2019-20

Teachers Data

Sr.No. NAME M/F DATE OF BIRTH HIGHEST QUALIFICATION(ACADEMIC) HIGHEST QUALIFICATION (PROFESSIONAL) DESIGNATION EXPERIENCE IN YEARS CLASSES TAUGHT APPOINTED FOR SUBJECT TRANDED/UNTRANDED
1 Jyoti Prakash Kulkarni F 13/05/1985 B.Sc, D.B.M B.Ed Administrator 10 Administration TRAINED
2 Padma Ravindra Jawlekar F 11/09/1968 M.Sc B.Ed PRINCIPAL 22 X Biology TRAINED
3 Archana Raghunandan Kurundkar F 18/03/1979 M.Sc B.Ed VICE-PRINCIPAL 15 X, XI, XII Biology / Chemistry TRAINED
4 Severine Bristan Lewis F 05/02/1971 M.A. B.Ed HEAD MISTRESS 18 X & XII English TRAINED
5 Dr.Swapna Ashok Deore F 11/04/1976 B.H.M.S. B.H.M.S. WELLNESS TEACHER 6 I to XII Health and Wellness TRAINED
6 Khan Farhatunnisa Begum F 03/03/1975 PHD M.Ed COUNSELLOR 10 I to XII Counselling TRAINED
7 Vijay Sadashiv Dhokrat M 19/07/1972 B.sc M.Lib LIBRARIAN 11 V to X Library TRAINED
8 Rashmi Vaibhav Kulkarni F 05/02/1986 B.A. M.Lib LIBRARIAN 5 I to IV Library TRAINED
9 Abhijeet Subhash Deshmukh M 30/08/1986 B.P.E M.P.Ed PET 6 IX to XII Physical Education TRAINED
10 Girish Shankar Rathod M 21/01/1981 B.A. M.P.Ed PET 3 V, VI Physical Education TRAINED
11 Haridas Laxman Mhaske M 16/05/1986 B.A. M.P.Ed PET 4 VII , VIII Physical Education TRAINED
12 Pawan Gajanan Deshmukh M 10/07/1985 B.A. B.P.Ed PET 7 I to IV Physical Education TRAINED
13 Seema Balasaheb Pawar F 20/12/1984 B.A. B.P.Ed PET 3 II, III Physical Education TRAINED
14 Pratibha Pandurang Khandekar F 08/05/1976 M.A. B.Ed PRT 11 V English TRAINED
15 Sangita Govind Rade F 20/09/1973 B.sc B.Ed PRT 13 IV Maths TRAINED
16 Leena Vishnupant Wekhande F 07/11/1974 B.SC B.Ed PRT 7 V Maths TRAINED
17 Nita Shirish Kingaonkar F 10/10/1974 B.com B.Ed PRT 8 I EVS TRAINED
18 Rajashree Sachin Kulkarni F 06/10/1979 D.C.E B.Ed PRT 6 III EVS TRAINED
19 Prajakta Sachin Kedare F 04/11/1983 M.A. B.Ed PRT 8 I, II, V, VIII Music Vocal TRAINED
20 Shubhangi Chintamanrao Kulkarni F 28/10/1984 M.A. B.Ed PRT 6 III Hindi TRAINED
21 Varsha Sachin Joshi F 17/01/1977 M.Sc B.Ed PRT 4 III English TRAINED
22 Bhagwat Sadashiv Kale M 01/12/1987 M.A. D.Ed PRT 4 III to VIII Music Vocal TRAINED
23 Varsha Kiran Khire F 09/03/1979 B.A. B.Ed PRT 10 I Maths TRAINED
24 Swapna Deepak Sangewar M 01/05/1990 B.A. D.Ed PRT 4 IV English TRAINED
25 Shubhangi Dattatray Gade F 25/12/1986 M.Sc B.Ed PRT 8 IV Social Science TRAINED
26 Archana Prakash Chavan F 24/08/1982 B.A. A.T.D PRT 2 I TO III Art and Craft TRAINED
27 Jayshree Shyam Sarkate F 18/09/1982 B.A. B.Ed PRT 5 III Marathi TRAINED
28 Shital Gajendra Joshi F 30/03/1983 B.A. B.Ed PRT 5 I Hindi TRAINED
29 Sanjiwani Balirampant  Pathak F 18/07/1975 M.A. B.Ed PRT 6 I Marathi TRAINED
30 Jyoti Gangadharrao Butle F 23/08/1983 M.A. B.Ed PRT 5 II Marathi TRAINED
31 Swati Vishal Gaud F 17/07/1985 B.sc B.Ed PRT 3 II English TRAINED
32 Sai Uday Kacheshwar F 25/11/1984 M.A. B.Ed PRT 3 II Hindi TRAINED
33 Manasi Sakharam Patil F 11/07/1983 M.Sc B.Ed PRT 5 V Science TRAINED
34 Namrata Hemant  Jadhav F 18/07/1985 H.S.C D.Ed PRT 3 I English TRAINED
35 Rohini Amol Khopade F 24/08/1981 B.A. A.T.D PRT 3 IV to VII Art and Craft TRAINED
36 Chaitali Sudhir Khond F 25/05/1984 B.sc B.Ed PRT 5 II Maths TRAINED
37 Manisha Avadhut Jadhawar F 19/08/1978 M.Sc M.Ed PRT 2 IV, V Computer TRAINED
38 Savita Madan Parik F 31/12/1984 B.A. B.Ed PRT 2 IV Science TRAINED
39 Yogita Uday Chavan F 17/09/1977 M.A. B.Ed PRT 5 IV Marathi TRAINED
40 Rajesh Sitaram Chavan M 15/06/1994 B.A. M.A. PRT 2 III , VI Music TRAINED
41 Sopan Mohanrao Dahyalkar M 02/02/1987 H.S.C B.A. PRT 2 I to VII Music Instr. TRAINED
42 Rohini Santosh Gosawi F 15/05/1989 D.Ed B.Ed PRT 2 I TO IV G.K TRAINED
43 Jyoti Kamlakar Mahajan F 17/10/1994 H.S.C B.C.S PRT 3 I, II, IV Computer TRAINED
44 Jyoti Suhas Joshi F 09/08/1983 B.Sc B.Ed PRT 1 I Mathematics TRAINED
45 Meera Suresh Iyer F 15/09/1969 B.A M.A PRT 1 V Social Science TRAINED
46 Shweta Anand Pechphule F 30/10/1984 M.Sc B.Ed PRT 1 II EVS TRAINED
47 Supriya Amol Vaze F 19/04/1972 B.Sc PRT 2 II, III Computer TRAINED
48 Prajakta Prasad Joshi F 17/03/1983 B.A. M.A. PRT 2 V to X Performing Art TRAINED
49 Komal Jignesh Sharma F 01/10/1991 B.Com PRT 1 I to IV Performing Art TRAINED
50 Meena Nevandram Makhija F 24/09/1966 B.com B.Ed TGT 4 VIII English TRAINED
51 Rajkumar Rudrappa Madiwalar M 20/11/1973 B.A. B.Ed TGT 14 IX, X Social Science TRAINED
52 Kiran Prabhakarrao Devde M 16/06/1973 B.sc B.Ed TGT 4 VIII Science TRAINED
53 Aparna Vishal Pimple F 08/07/1980 MCM B.Ed TGT 14 VI English TRAINED
54 Jayshree Sharad Deshmukh F 07/08/1984 B.com B.Ed TGT 8 VI Social Science TRAINED
55 Ajay Digamberrao Manwatkar M 30/01/1976 B.A. A.T.D TGT 8 VIII to X Art and Craft TRAINED
56 Jayashree Avinash Borole F 07/06/1980 B.com B.Ed TGT 8 VI, VII Computer TRAINED
57 Sunil Sharad Joshi M 29/08/1976 B.A. B.Ed TGT 3 IX English TRAINED
58 Atish Sunil Jogi M 09/12/1989 B.A. B.Ed TGT 5 VIII, IX Sanskrit TRAINED
59 Medha Swanand Parnaik F 24/07/1974 B.A. B.Ed TGT 5 VI & VII Hindi/ Sanskrit TRAINED
60 Niraj Narsingrao Lohghonkar M 12/05/1988 B.E. (Elc.) TGT 1 XI Physics TRAINED
61 Mrs.Snehal Dattatrya Solunke F 28/10/1991 M.E.(E & TC) TGT 1 XI Mathematics TRAINED
62 Revati Madhukarrao Bellurkar F 07/12/1971 B.sc M.sc TGT 2 VI Maths TRAINED
63 Dilip Munjaji Solanke M 09/10/1983 M.A. B.Ed TGT 2 VII, VIII Hindi TRAINED
64 Nilofar Ahemad Shaikh F 03/07/1984 M.A. B.Ed TGT 8 V, VI Hindi TRAINED
65 Anjali Renukadas Josalkar F 12/06/1978 M.A. B.Ed TGT 8 IV Hindi TRAINED
66 Surekha Ashok Pawar F 02/04/1975 M.A. B.Ed TGT 8 V, VI, VII Marathi TRAINED
67 Jyoti Balasaheb Lagad F 17/11/1987 M.A. M.Ed TGT 3 VII, VIII Sanskrit TRAINED
68 Nidhi Prahlad Agrawal F 07/09/1979 B.Sc M.C.A TGT 4 VII, VIII Computer TRAINED
69 Swapna Girish Simant F 08/10/1988 M.Sc B.Ed TGT 3 VI Science TRAINED
70 Madhavi Manish Unhale F 10/12/1984 M.Sc B.Ed TGT 2 VII Science TRAINED
71 Anuradha Mudhukarrao Bellulkar F 05/09/1968 M.Phil B.Ed PGT 8 IX Maths TRAINED
72 Renu Rajesh Rai F 02/07/1972 M.A. B.Ed PGT 14 IX, X Hindi TRAINED
73 Yogita Pravin Kadam F 03/01/1992 M.Sc B.Ed PGT 3 X & XII Maths TRAINED
74 Anuya Abhijeet Bawaskar F 15/01/1983 M.A. B.Ed PGT 7 IX, X Sanskrit TRAINED
75 Yashashri Shamsundar Deshpande F 02/08/1972 M.SC B.Ed PGT 8 IX Biology TRAINED
76 Ashwini Shridhar Phaltankar F 05/10/1975 M.A. B.Ed PGT 3 VII English TRAINED
77 Pramod Dinkar Tambat M 19/01/1977 M.A. B.Ed PGT 11 VII, VIII Marathi TRAINED
78 Nikita Nitin Khule F 07/08/1975 M.Sc M.Ed PGT 4 VI Maths TRAINED
79 Rewati Pankaj Arole F 08/01/1983 M.Sc M.C.A PGT 5 IX to XII Computer TRAINED
80 Shraddha Vaibhav Bhalerao F 01/10/1986 M.Sc B.Ed PGT 4 VIII Maths TRAINED
81 Rupali Abhay Muley F 04/10/1974 M.A. B.Ed PGT 2 IX, X Social Science TRAINED
82 Smitha Vinod Nair F 30/07/1977 M.Com B.Ed PGT 3 VII Social Science TRAINED
83 Seema Shashikant Joshi F 08/01/1973 M.Sc B.Ed PGT 4 XI & XII Chemistry TRAINED
84 Anita Sunil Kalinkar F 22/07/1972 M.Sc B.Ed PGT 4 XII Physics TRAINED
85 Kartiki Mukteshwar Kale F 28/11/1981 M.Sc B.Ed PGT 1 IX Science TRAINED
86 Pramila Anil Chhabra F 21/07/1956 B.A B.A PGT 4 XI English UNTRAINED
87 Navita Anurag More F 13/08/1985 B.com M.com PGT 6 VIII Social Science UNTRAINED
88 Bhausaheb Manjitrao Jadhav M 03/07/1979 B.A. M.A. Senior Clerk 11 TRAINED
89 Sachin Hiralal Bilange M 02/05/1985 H.S.C B.com Technical Person 5 TRAINED
90 Swati Bhausaheb Jadhav F 16/11/1987 H.S.C MS-CIT D.T.P. Operator 7 TRAINED
91 Amruta Sachin Dandwate F 16/11/1987 B.com Tally Erp Accountant 8 TRAINED

Get in touch with Us

If you've any enquirey, let us know we'll call you back.

School Address:

Padmashri Shankar Bapu Apegaonkar English School

Gut No 46, At Hirapur Shivar , Post Warud Kazi, Via Chikhalthana, Jalna Road, Aurangabad.(M.S)

Phone: +91 7774041223

Email: psbaenglishschool@rediffmail.Com

Website: www.psbaschool.com

Office Address:

Aditya Nagar, Near Laxminarayan Mangal Karyalaya, Garkheda Area, Aurangabad (M.S)

Phone: +91 7774041225

School Timings

8.10 am to 2.40 pm Short Recess:9.50 am- 10 am

Long Recess:11.50 am- 12.20 pm

2nd & 4th Saturday Holiday